W niedzielę, 28 sierpnia br. miała miejsce wyjątkowa pielgrzymka: z Suwałk i okolic pątnicy pielgrzymowali do Żylin, a z Ełku i okolic zmierzali do Grabnika, by stanąć u stóp Pani Jasnogórskiej. Parafiom tym patronuje Matka Boża Częstochowska.

Już ponad dwadzieścia lat uczestnicy pieszej pielgrzymki na Jasną Górę idą do Grabnika i Żylin jako dziękczynienie za łaskę przeżycia „rekolekcji w drodze” do Królowej Polski. To małe pielgrzymowanie w naszej diecezji jest okazją, by każdy mógł doświadczyć radości i namiastki trudu pielgrzyma.

Z Ełku wyruszyli pielgrzymi wraz z bp Romualdem Kamińskim. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Łukasz Kordowski. Kapłan zauważył, że z każdym rokiem bierze udział coraz więcej rodzin. „To nasze małe pielgrzymowanie zostało zainicjowana przed laty, jako dziękczynienie za dar i owoce pieszej pielgrzymki z diecezji na Jasną Górę. Dołączają się także ci, którzy duchowo z nami pielgrzymowali. W tym roku szedł z nami bp Romuald Kamiński”. W drodze konferencję pielgrzymom wygłosił bp Kamiński. Hierarcha zachęcał do refleksji nad swoją relacją z Bogiem. Zwrócił uwagę na Maryję, jako nieustannie towarzyszącą na drodze wiary człowieka.

Punktem kulminacyjnym była wspólna Msza św., której przewodniczył bp Romuald Kamiński. W homilii biskup wskazał na ogromną rolę Matki Bożej w życiu człowieka wierzącego. „Tak jak niegdyś w Kanie Galilejskiej i dzisiaj Maryja, widząc co brakuje każdemu z nas idzie z tym do Jezusa, a nam mówi: „czyńcie cokolwiek Syn mój wam powie”. Ona jako nasza Matka, uczy nas pokory, uczy patrzeć inaczej na naszą rzeczywistość” – wyjaśniał biskup.

Biskup zachęcał, aby swoją drogę wiary zawierzyć Matce Najświętszej. „Nasz wysiłek pielgrzymowania, trudy codzienności, wszystko ma służyć, aby w naszym życiu wypełniło się pragnienie Matczyne – byśmy byli cennym darem we wspólnocie, do której nas Bóg posyła” – mówił hierarcha. Zwracając się do pielgrzymów biskup słowami papieża Franciszka zachęcał, aby każdy miał dobre buty i ruszył z „kanapy” w drogę. Powinniśmy zostawić jakiś dobry ślad po naszym życiu” – mówił biskup.

Uroczystość zakończyła się wspólną agapą przygotowaną przez parafian z Grabnika.